Intuityvi mityba – raktas į gerą savijautą

Dėl grožio ir geros savijautos moterys gali nuversti kalnus. Todėl nieko keisto, kad, svajodamos sulieknėti bei jaustis energingos, jos išmėgina begalę dietų ir metodų. Liūdniausia, kad tie metodai anaiptol ne visuomet pasiteisina. Kartais sulieknėti pasiseka, tačiau po mėnesio svoris grįžta bumerangu, o kartais desperatiški eksperimentai priveda prie labai rimtų valgymo sutrikimų.

Emocinio lavinimo instruktorė, intuityvios mitybos specialistė ir lektorė Gita Ramana teigia, kad vis dėlto yra būdų mitybos problemoms spręsti, tereikia skirti šiek tiek laiko ir susipažinti su intuityvios mitybos pagrindais.

Jei su šiuo terminu susiduriate pirmą kartą, jis gali skambėti kiek neįprastai ar net keistai, tačiau viskas yra kur kas paprasčiau nei atrodo. Pati Gita Ramana terminą aiškina taip: „Intuityvi mityba – tai gebėjimas pasirinkti ką, kada ir kiek valgyti, įsiklausant į savo kūno poreikius.“ Žinoma, gali kilti klausimas, kuo tokia mityba skiriasi nuo įprasto valgymo. Visgi skiriasi.

Ritmas ir aplinkinis „triukšmas“ išbalansuoja mūsų pojūčius, todėl pradedame valgyti veikiami inercijos – nesuprasdami, ar iš tiesų to norime, nejausdami kada pasisotinome. Nieko keisto, kad po to apsunkstame ir jaučiame kitus nemalonius kūno pojūčius. Tačiau tai neturėtų tapti mūsų gyvenimo norma. Ypač, kai galime to išvengti. Kaip? Tereikia išmokti pajusti fiziologinį alkį. Gita Ramana vardija tokio alkio požymius: „Visi mes žinome jausmą, kuris kyla, kai būname nevalgę ilgesnį laiką. Na, bent kokias 3–4 valandas. Tačiau toks laiko intervalas galioja tik tuo atveju, jei nepersivalgėme paskutinio valgymo metu. Taigi tinkamas laiko intervalas – pirmasis fiziologinio alkio požymis. Antrasis  požymis – signalas skrandyje, skatinantis papildyti atsargas. Labai svarbu suvokti, kad jis kyla ne kaip mintis „Ką čia suvalgius..?“ ir ne kaip emocija „Kaip norėčiau dabar kažko tokio ypatingo...“. Be to, kai esame išalkę, maistą renkamės ne taip išrankiai ir maistas mums atrodo kur kas skanesnis.“

Intuityvi mityba sprendžia ir kitą gana didelę problemą – padeda atsikratyti emocinio valgymo įpročio. Liūdesį, vienatvę, pyktį ar kitas emocijas slopindami maistu, tikrai galime akimirkai užsimiršti – maistas mums suteiks malonumo. Tačiau po akimirkos ir vėl jausime tą pačią emociją, o šalia jos atsiras graužatis dėl persivalgymo ir priaugto svorio.

Taigi, iki šiol kamavusių mitybos problemų galite atsikratyti išmokę įsiklausyti į kūno poreikius. Norit šokolado? Valgot šokoladą! Tačiau jo suvalgote tik tiek, kiek iš tiesų norite, o ne tiek, kiek „prašo“ liūdesys. Stebint savo kūną ir jo reakcijas į konkrečius maisto produktus, galite susidėlioti labiausiai jums tinkantį mitybos planą. Ir tam neprireiks dietologo pagalbos.

Gali atrodyti, kad intuityvi mityba yra sudėtingas ir daug laiko reikalaujantis procesas, tačiau anaiptol. Lektorė Gita Ramana kartu su egu.lt komanda yra parengusi video mokymą „Intuityvus valgymas“, kuriame labai išsamiai paaiškina pagrindinius principus, kurių nedelsiant gali pradėti laikytis kiekvienas iš mūsų ir mėgautis maisto teikiamu malonumu.

 

Straipsnis publikuotas žurnale „Moters savaitė“ Nr. 14 (682) 2017 07 18