Kaip atpažinti savo asmenybės tipą pagal EGO būseną?

3 EGO būsenos

Kiekvienas žmogus turi mokėti nustatyti savo bei kito žmogaus EGO būseną tam, kad išvengtų bendravimo nesutarimų. Garsus kanadiečių psichiatras - E. Berne transakcijos (TA) teorijoje (paaiškinimas: sąveikų analizė) EGO būsenas skirsto į Tėvo, Vaiko ir Suaugusiojo. Plačiau jas aptarsime remiantis Egu.lt medžiaga – Jurio Beltės seminaru „Transakcinės analizės taikymas bendravime“.

1.  Vaiko būsena

Būtent vaikystėje mes elgiamės taip, kaip norime: čia ir dabar. Visas vaiko elgesys yra paremtas fiziologiniais poreikiais. Socialiniai bei racionalūs aspektai jam neegzistuoja. Vaikui svarbu, kad visi jo poreikiai būtų patenkinti.  

Kokie būna mažyliai? Laisvi, naivūs, impulsyvūs, greitai įsižeidžiantys, prisitaikantys arba maištaujantys, mylintys ir kuriantys. Juk dažnai mažieji pripaišo ant sienų, taip išreikšdami save. Tik būdami Vaiko EGO būsenoje mes galime kurti, reikšti emocijas ir besąlygiškai mylėti. Tačiau, yra ir kita medalio pusė. Didelė dalis žmonių jaučia padidintą kaltės jausmą: dėl visko kaltas aš. Kaip teigia J. Belte, „Žmonėms atrodo, kad dėl jų kaltės kažkas atsitiko, to pasekoje jie tampa „atpirkimo ožiu.“ Tokios emocijos yra išgyvenamos Vaiko EGO būsenoje, kai jis patiria diskomfortą. Tačiau, tik būdami šioje būsenoje mes mokame džiaugtis, verkti, liūdėti, juoktis ir nuolat bijoti ateinančio tėvo.

2. Tėvo būsena

Tėvas, tas žmogus, kuris atėjęs sukritikuos vaiko piešinį ant sienos ir pasakys: „Kodėl taip padarei? Kad daugiau taip nesielgtum, supratai?“. Gerai, kai tėvas mus sudrausmina, moko gyvenimo taisyklių ir padeda prisitaikyti visuomenėje. Tačiau dažniausiai mes iš Tėvo išgirsime kritiką, priekaištus, patirsime jo despotišką elgesį, agresiją, ir smerkimą. Ne veltui sakoma: „Visada laimi tas, kuris gali mylėti, pakęsti ir atleisti, o ne tas, kuris žino viską ir smerkia.“(Hesė). Nuolatinis smerkimas, amžinas mokymas, besąlygiškas rūpestis, pastovi atskaitomybė, taisyklių priminimas mums tampa nepakeliama našta.  Dėl to, mes stengiamės, kuo greičiau suaugti ir išmokti atsiriboti nuo neigiamų emocijų. J. Belte  teigia,  kad: „ Tokia Tėvo Ego būsena, kitam žmogui daug laimės neatneša, todėl mes vengiame tokio pašnekovo“.

3. Suaugusio būsena

Ją galime apibūdinti, kaip „sausiausią“ EGO būseną. Būtent šioje būsenoje veikia loginis mąstymas ir šaltas protas. Kitaip tariant, čia galime rasti racionalumą be jokių emocijų. Tik šioje būsenoje yra priimami apgalvoti sprendimai, daromi svarstymai be vertinimų, remiamės ateitimi, o ne praeitimi. 

Turime mokėti būti Vaiku, Tėvu ir Suaugusiu

Keistai gali atrodyti, kad viename asmenyje vienu metu gali būti net trys EGO būsenos. Žinoma, jos pasireiškia ne vienu metu, o atskirai po vieną. Galima teigti, kad esant skirtingoms situacijoms, žmogus lyg užsivelka vis kitokį kostiumą. O kostiumas atitinka tam tikrą asmenybės būseną. Turime mokėti paklausti savęs: Kokioje dabar aš  EGO būsenoje esu ir ar gerai elgiuosi? Svarbiausia, išsiugdyti kritinį požiūrį ir atpažinti savo būseną. Būdami kūrybiniame procese, su mylimu žmogumi esame mažas vaikas, darbe - susirūpinęs tėvas, o priimant sprendimus - suaugęs žmogus. Tačiau esant vakarėlyje ar draugų būryje, turėtume nebūti susikaustę suaugusio būsenoje. Išmokime leisti pasireikšti laisvei, kuri gali slypėti tik vaiko būsenoje. Juk dažnas atvejis, kai vakarėlio eigoje sakome: „Na, iš jo/jos tikrai nesitikėčiau, kad gali šokti bare ant stalų“. Taip įvyksta dėl to, kad atsipalaidavus, mes išsilaisviname iš rėmų ir tampame laisvi ir nepriklausomi. Bet negalime visada sau leisti būti nerūpestingais ir emocionaliais. Svarbiausia, kad tarp visų šių būsenų rastume pusiausvyrą. Kai vienas pašnekovas yra Vaiko būsenoje, o kitas - Suaugusio būsenoje pokalbis ilgai trūkti negali. Mokslininkas Berne tokią situaciją pavadino susikertančia transakcija. 

_____

Norite sužinoti daugiau apie transakcinės anlizės taikimą bendravimą? Spauskite ČIA.

Eglė Žygelytė