Kaip padėti vaikams ruošti namų darbus?

Pateikiame 5 patarimus, kaip galite prisidėti prie vaiko namų darbų ruošos:

1. PADĖKITE RASTI GERIAUSIĄ LAIKĄ

Kai kuriems vaikams geriausias laikas atlikti namų darbus yra iš karto grįžus iš mokyklos. Kitiems reikia pertraukos pažaisti ir atsikvėpti. Lektorė Jūratė Bortkevičienė pataria, kad geriausias laikas namų darbams ruošti – nuo 15 iki 17 – 18 val.

Dauguma vaikų gali dėmesį sukoncentruoti tik apie 15 minučių, todėl jiems būtina daryti trumpas pertraukėles. Optimaliausias mokymosi režimas:  kas 30 minučių daryti trijų minučių pertraukėles; kas 2 valandas privalu knygas užversti maždaug 20 – 30 minučių. Pertraukėlių metu, gerai būtų, kad vaikas atsipalaiduotų. Tam padėti gali mankšta, juokas, muzika, malonus pokalbis, įtampą mažinantys ritualai, vandens arba arbatos gėrimas. Po pertraukos verta imtis visai kitokio pobūdžio mokslų, tuomet medžiaga lengviau įsimenama.

Nepamirškite, kad tokias vaikų mėgstamas veiklas, kaip televizoriaus žiūrėjimą ar žaidimus lauke, reikia laikyti kaip apdovanojimą po to, kai vaikas baigs ruošti namų darbus.

2. SUKURKITE TINKAMĄ APLINKĄ

Paruoškite namų darbų erdvę. Būtų puiku, jei tai būtų šviesi, išvėdinta vieta, kur vaikui būtų pakankamai erdvės laisvai išsidėlioti visas savo knygas, rašymo priemones ir kitus mokyklinius reikmenis.

Stenkitės sukurti ramią aplinką: išjunkite televizorių, paprašykite, kad kiti šeimos nariai netriukšmautų ir netrukdytų. Taip pat turėtume paprašyti vaiko, kad jis paliktų savo mobilų telefoną pas jus. Jei vaikui reikia naudotis kompiuteriu, stenkitės kad jis būtų pastatytas visiems matomoje vietoje ir stebėkite, kad vaikas nenaršytų internete, o ypač socialiniuose tinkluose.

3. PADĖKITE VAIKUI PLANUOTI

Mokykite savo vaiką didelius darbus suskirstyti į mažesnius darbelius. Taip darbas atrodys lengvesnis. Jei vaikas per savaitę turi atlikti daug užduočių, padėkite jam suplanuoti kiekvienos dienos darbus.

Labai svarbu skatinti vaikus darbus planuoti patiems, taip jie išmoks įsigilinti į užduotis: pamažu pastebės kuriuos darbus galima pasidaryti iškarto, nieko neatidėliojant, o kuriems reikia skirti daugiau pastangų ir laiko. Ateityje vaikas mokės tinkamai planuoti laiką, todėl bus išvengta “nemigos naktų”, streso ir pan.

4. UGDYKITE POZITYVŲ POŽIŪRĮ Į SUNKIAS UŽDUOTIS

Namų darbų atlikimas nėra lengva užduotis, o kai kurie darbai atrodo kaip tikras iššūkis. Jei jūsų vaiką vargina sunkūs darbai, pasiūlykite jam surūšiuoti užduotis į dvi grupeles: 

  1. Lengvos užduotys;
  2. Sudėtingos užduotys.

Pirmiausia, tegul vaikas atlieka lengvas užduotis, nes tada jis įgis pasitikėjimo jausmą, kuris įkvėps ir motyvuos atlikti sunkesnes užduotis.

Jei jūsų vaikas turi sunkumų su konkrečia užduotimi (pavyzdžiui, suorganizuoti klasės valandėlę, paruošti prezentaciją), padėkite jam rasti šios užduoties teigiamas savybes. Prašykite vaiko apibūdinti tiksliai, kas jam kelia neramumus. Tada, kartu įsigilinkite į užduotį, generuokite idėjas, ieškokite geriausio sprendimo varianto, pasverkite visus privalumus ir trūkumus. Aiškiai išanalizuota užduotis nebebus tokia baisi ir labai tikėtina, kad vaikas gali sulaukti priešingo efekto – nerimą kėlęs darbas taps viena iš įdomiausių veiklų! Svarbiausia – jūsų pozityvus nuteikimas, įtraukimas ir paskatinimas.

5. BŪKITE MOKYTOJAIS IR ĮKVĖPĖJAIS

Stenkitės būti tie žmonės, kurie įkvepia savo vaikus. Padėti jiems galite įvairiais būdais: paruošti tinkamą aplinką, priminti namų darbų ruošimo laiką, pertraukas, sukurti pozityvų požiūrį į namų darbus ir apskirtai į mokslus. Bet nepamirškite, kad pats namų darbų ruošimo procesas yra vaiko atsakomybė. Todėl nedarykite nieko, ką vaikas turi ir gali padaryti pats.

Kartais vaikui galima leisti suklysti. Mes mokomės tiek iš savo klaidų, tiek iš sėkmės. Svarbiausia ugdyti vaiko savybę – mokytis iš įvairių patirčių. 

______

Norite gauti daugiau patarimų, kaip padėti vaikui mokytis? Spauskite ČIA.